sakramenty
Pogrzeb
Katechizm Kościoła katolickiego podkreśla, że „Kościół, który jak matka nosił sakramentalnie w swoim łonie chrześcijanina podczas jego ziemskiej pielgrzymki, towarzyszy mu na końcu jego drogi, by oddać go w ręce Ojca” (KKK 683). Dokonuje się to podczas obrzędów pogrzebu, kiedy celebruje się „z wiarą paschalne misterium Chrystusa i modli się, aby ci, który przez chrzest zostali wszczepieni w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, z Nim przeszli przez śmierć do życia”.
Pogrzeb zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego powinien odbywać się w kościele parafialnym zmarłego (kan. 1177 § 1, KPK). Ale nie jest to wymóg bezwzględny. Każdy wierny przed śmiercią, np. w testamencie, albo rodzina zmarłego, na której spoczywa obowiązek pogrzebu, może wybrać inny kościół.
Terminy pogrzebów
Msze św. pogrzebowe sprawowane są od poniedziałku do soboty do godz. 14:00.
Wcześniej należy jednak ustalić datę z zarządcą cmentarza
Miejsce pochówku
Każdemu wolno wybrać cmentarz, czyli miejsce pochowania zmarłego. W pierwszej kolejności powinien to być cmentarz własnej parafii. Jeżeli jednak parafia nie posiada cmentarza, zmarłych chowa się na cmentarzu innej parafii lub na cmentarzu komunalnym (miejskim).
Przygotowanie do pogrzebu
By rozpocząć przygotowania do pogrzebu, najpierw zgłaszamy się w zakładzie pogrzebowym i administracji cmentarza, by tam dokonać wstępnych formalności tj. uzgodnić miejsce, przewóz i termin pochówku.
Następnie należy udać się do kancelarii parafialnej.
- akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego
- zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chorych (spowiedź, Komunia św.) wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala
- następnie, jeśli zajdzie taka konieczność, uroczystości pogrzebowe mogą zostać odprawione w naszym franciszkańskim sanktuarium, z tym jednak zastrzeżeniem, że to proboszcz osoby zmarłej ma pierwszeństwo do odprawienia Mszy pogrzebowej i samego pogrzebu.
- w przypadku niemożności przybycia kapłana, pogrzeb może być odprawiony przez któregoś z ojców franciszkanów, jednak konieczną jest pisemna zgoda proboszcza osoby zmarłej
- w kancelarii naszej parafii należy wtedy przedłożyć:
* akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
* zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chorych (spowiedź, Komunia św.), wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala
* oraz wspomniana pisemna zgoda na pogrzeb proboszcza parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej, jeżeli obrzędom miałby przewodniczyć któryś z naszych ojców
- bez względu na to, czy pogrzebowi będzie przewodniczył proboszcz osoby zmarłej czy też któryś z ojców franciszkanów, w kancelarii naszej parafii będzie konieczność złożenia ofiary - jest to ofiara przeznaczona na utrzymanie świątyni