Pytania stały się mottem rozważań Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Dąbrowie Górniczej w dniach 09 -11 marca 2016 r., które prowadził ks. Mirosław Matuszny z parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.
W pierwszym dniu licealiści zastanawiali się nad: samotnością w sieci, kryzysem rodziny i zagubionej wierze. Czy świat jest dziełem przypadku? Czy ty jesteś przypadkiem? – usłyszeliśmy, że dla Chrystusa nie jesteśmy przypadkiem.
Uczniowie gimnazjum rozpoczęli swoje przemyślenia od lektury Pisma św. i opisu stworzenia świata: „ A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31). Obejrzeliśmy fragment filmu „Planeta popiołu”, wizje 7 dni końca świata.
Skutkiem grzechu pierworodnego jest to, że ludzie pokłócili się między sobą i pokłócili się z Bogiem.  Wielu ludzi chciało być bogami, jak np.: Faraon, Napoleon, Stalin, Czyngis-Han, a tylko jeden Bóg – Chrystus,  zechciał zostać człowiekiem! Jak wygląda twoje życie? Jak wygląda życie człowieka  z wiarą i bez wiary?
W drugim dniu rekolekcji po obejrzeniu fragmentu filmu: „Ostatnia Szansa” , zastanawialiśmy się jak przywrócić utraconą godność człowieka. Godność jest wyrazem naszego życia, jest bodźcem do przetrwania. Godność dziecka Bożego otrzymujemy na chrzcie św. – jesteśmy dzieckiem Bożym! Tragiczny obraz naszych czasów, brak szacunku dla ciała.
Rekolekcjonista postawił pytanie: jak wyglądasz, kiedy próbujesz wytłumaczyć cierpiącemu Jezusowi, czemu nie było cię na niedzielnej Mszy św.?
W sakramencie pokuty człowiek odzyskuje naruszoną godność. Współczesny człowiek nie umie się spowiadać, bo nie widzi grzechu w ¾ swojego życia. Nie widzi zagrożeń m. in. umieszczania: Hejtów na fejsie , wpuszczania do Internetu treści obraźliwych i nie prawdziwych. Człowiek nie jest zabawką!
Kapłan zachęcał nas,  abyśmy nie rezygnowali z marzeń o szczęściu, nazywając nas księżniczkami i książętami, bo mamy Boga – Ojca, który jest Królem świata.
Trzeci dzień rekolekcji –  spotkanie z Chrystusem w sakramencie pokuty i Eucharystia.
Uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i wspólnej Eucharystii w sanktuarium św. Antoniego albo wyjazdu na pielgrzymkę do Krakowa.
Opiekę duchową nad pielgrzymką przejął Proboszcz parafii o. Radosław Kramarski OFM conv. W autokarze zostaliśmy obdarowani  "duchowym lekarstwem", czyli miserikordyną – cząstką różańca. Nasza wędrówkę po Krakowie rozpoczęliśmy od wizyty w Klasztorze ss. Klarysek przy ul. Grodzkiej 54 i  spotkania z s. Ewą, która przybliżyła  życie zakonne klarysek. Klasztor  założyła bł. Salomea w 1220 r. Obecnie przebywa w nim 35 sióstr klauzurowych.
Kolejnym punktem programu było uczestnictwo w  uroczystej Mszy św.,  w najstarszym kościele  pod  wezwaniem św. Andrzeja Ap., który powstał w 1070 r. W czasie homilii o. Radosław Kramarski przybliżył historię kościoła, zwrócił uwagę na wystrój kościoła, m. in. ambonę  w kształcie łodzi, z której dawniej głoszono kazania. Następnie nawiązał do przeczytanych  tekstów Pisma Świętego i przedstawił symboliczne 4 klucze do Ewangelii: Lectio – czytanie, Meditatio – rozważanie, rozumienie, Oratio – modlitwa, Contemplatio – wyciągnięcie praktycznych wniosków dla siebie. Zachęcał do codziennej lektury Pisma św. Uczniowie czynnie włączyli się w liturgię.                                                                                          
                                           Zapraszamy do galerii: Barbara Kozioł – katechetka

 

podziel się:
Franciszkanie Dąbrowa Górnicza