aktualności | parafia | KORONACJA WIZERUNKU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W NIEGOWICI

KORONACJA WIZERUNKU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WNIEBOWZIĘTEJ W NIEGOWICI

W dniu 28 sierpnia nasi parafianie uczestniczyli w Uroczystości Koronacji WizerunkuWniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici. Niegowić to pierwsza parafia ks. Karola Wojtyły późniejszego Papieża Jana Pawła II.
W Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w prawej bocznej kaplicy znajdują się relikwie i pamiątki po Janie Pawle II. W kancelarii parafialnej zachowały się natomiast dokumenty związane ze skierowaniem do pracy na parafii w Niegowici młodego wikarego, a także późniejszym przeniesieniem do Krakowa do Bazyliki Świętego Floriana. Ówczesny proboszcz ksiądz Kazimierz Buzała wystawił takie świadectwo moralności:
„Poświadczam, że ks. Karol Wojtyła, wikariusz w Niegowici od 28 lipca 1948 do 17 sierpnia 1949, był kapłanem wzorowym. Życie jego złączone z Bogiem jaśniało blaskiem cnót. Pokorny, cichy poza pracą obowiązkową całe godziny spędzał u stóp tabernakulum, co tydzień się spowiadał, biednych wspomagał hojnie, dla siebie nie pozostawiając nawet na konieczne szaty, czy urządzenie mieszkania.
Wprost heroicznie poświęcał się pracy nad młodzieżą, wieczorami po błocie i mrozie śpiesząc do niej z odczytem, nauką i podnosząc ją od ziemi. Kazania głosił głębokie, wszyscy z radością go słuchali. Dla proboszcza i księdza kolegi uprzejmy i usłużny. Wzór kapłana świętego i nieskazitelnego”.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił oraz koronacji dokonał Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, w koncelebrze z wieloma kapłanami, którzy przybyli na tą uroczystość.
Na zakończenie Mszy św. podziękowania arcybiskupowi złożyli przedstawiciele parafian, którzy powiedzieli jak wielkim kultem i miłością otoczony jest wizerunek Matki Bożej. Zapewnili także, że będą pielęgnować kult Maryi, by była czczona we wszystkich sercach.
Obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, znajdujący się w niegowickiej parafii, został ufundowany w 1610 r. przez ród Niewiarowskich herbu Półkozic. W 1761 r. wizerunek został cudownie ocalony z pożaru kościoła. W 1860 roku na obraz nałożono drewnianą, posrebrzaną sukienkę,
a w 1918 roku srebrną jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości.

 

Kazanie okolicznościowe Metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego

 

Podziękowanie dla arcybiskupa od parafian

podziel się:
Franciszkanie Dąbrowa Górnicza