jesteś na stronie klasztoru Dąbrowa Górnicza

     Polscy franciszkanie już niedługo będą mieli dwóch nowych męczenników. Ojciec Święty Franciszek przyjął 3 lutego 2015 r. na audiencji prywatnej J. Em. Kard. Angelo Amato, S.D.B., Prefekta Kongregacji d.s. Świętych. Podczas audiencji Ojciec Święty upoważnił Kongregację do wydania dekretu o męczeństwie Sług Bożych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, kapłanów profesów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, oraz Alessandro Dordi, kapłana diecezjalnego, zamordowanych z nienawiści do wiary 9 i 25 sierpnia 1991 r. w Pariacoto i w miejscowości Rinconada, w okolicach Santa (Peru).
Ojcowie Michał i Zbigniew, zakonnicy z krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) pw. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strepy, wchodzili w skład pierwszej grupy misjonarzy naszego Zakonu, która rozpoczęła misję w Peru. Byli niemalże rówieśnikami (urodzili się odpowiednio w 1960 i 1958 r.), a proces formacji przeszli w odstępie rocznym (Michał należał do młodszego rocznika). Wyruszyli do Pariacoto (w diecezji Chimbote, Peru), gdyż już w czasie pobytu w seminarium deklarowali swoją gotowość misyjną; przed wyjazdem na misje otrzymali w Polsce stosowne przygotowanie duszpasterskie w tym zakresie.
Z powodu aktywnej pracy duszpasterskiej, jaką wykonywali wśród ludności w Andach odwiedzając liczne miejscowości wchodzące w skład parafii franciszkańskiej oraz towarzysząc najbardziej potrzebującycm (jak to jest w zwyczaju w diecezji Chimbote) na obszarze coraz silniej kontrolowanym przez terrorystów z organizacji „Świetlisty Szlak” zostali przez nich wzięci na celownik.
Ksiądz Alessandro, kapłan fidei donum z diecezji Bergamo (Włochy), ur. w 1931 r. Należał do wspólnoty misyjnej „Paradiso” (raj), miał za sobą bogatsze doświadczenie duszpasterskie: początkowo (w latach 1954-1965) pracował w zalanym powodzią rejonie Polesine (północny wschód Włoch), następnie (w latach 1966-1979 ) – wśród emigrantów włoskich w Le Locle (Szwajcaria), gdzie był księdzem-robotnikiem; i wreszcie (od 1980 r.) – w parafii Santa, na południowych krańcach diecezji Chimbote, wzdłuż rzeki Santa. Integrował się coraz silniej ze wspólnotami rolników, z którymi realizował liczne projekty rozwoju wsi. I właśnie ta wspólnota życia z tubylcami, która była jego programem działania od samego początku jego obecności w Peru, została przez terrorystów uznana za niebezpieczną.
W sierpniu 1991 r. terroryści w odpowiedzi na świadectwo solidarności wobec najbardziej potrzebujących, nasili agresywne działania wobec Kościoła katolickiego, i publicznie ogłosili, że co tydzień będą zabijać jednego kapłana z diecezji Chimbote. Po tym, gdy pierwszy z nich szczęśliwie uniknął nagłej śmierci, 9 sierpnia przyszła kolej na polskich zakonników Michała i Zbigniewa. Zaraz po zakończeniu wieczornej Eucharystii zostali wywleczeni z kościoła i po fikcyjnym, krótkim procesie zostali wyprowadzeni poza miasteczko i zamordowani przy cmentarzu; wraz z nimi został zastrzelony także miejscowy burmistrz. Kilkanaście dni później, 25 sierpnia przyszła kolej na ks. Sandro: gdy wracał wieczorem po odprawieniu ostatniej w tym dniu Mszy świętej w oddalonej kaplicy, zastawiono na niego zasadzkę; zastrzelono go w chwili, gdy wysiadał z samochodu.
Ich męczeństwo uświadomiło miejscowym jak ważne jest świadecwto wiary chrześcijańskiej nawet za cenę śmierci. Dla wiernych ceremonie pogrzebowe stały się demonstracją wielkiego uczucia, jakim darzyli oni zamordowanych. Stały się też dla nich zachętą do kontynuowania życia i wypełniania zadań na drodze solidarności i pojednania.
Po uzyskaniu zgody specjalnej komisji teologów (co nastąpiło jednomyślnie 14 listopada 2013 r.), na podstawie wyjaśnień dostarczonych przez postulację oraz po dzisiejszej pozytywnej decyzji kardynałów i biskupów pozostaje jedynie czekać na zatwierdzającą decyzję papieża Franciszka, która pozwoli, aby Michał, Zbigniew i Alessandro zostali ogłoszeni „błogosławionymi”.
W odróżnieniu od osób, które od XVII w. zostały w Peru ogłoszone błogosławionymi i świętymi (wyznawcy, dziewice), ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz ks. Alessandro Dordi będą pierwszymi błogosławionymi męczennikami Peru.
Beatyfikacja polskich franciszkanów ma także szczególny wymiar eklezjalny, ponieważ zamknięcie ich procesu zbiegło się z pozwoleniem papieża Franciszka na beatyfikację Sługi Bożego Oscara Arnolfo Romero Galdámez, Arcybiskupa San Salvador, urodzonego 15 sierpnia 1917 r. w Ciudad Barrios, (El Salvador) i zamordowanego 24 marca 1980 r. w San Salvador (El Salvador). Był on symbolem walki o prawa człowieka całej Ameryki Łacińskiej, stąd decyzja o ogłoszeniu beatyfikacji polskich franciszkanów razem z abpem Romero stawia polskich misjonarzy w pierwszym szeregu tych świadków pokoju i dobra, z których zawsze słynął zakon franciszkański w najbardziej doświadczonych przez ucisk społeczny rejonach świata.
W dniu 23 stycznia, na posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Peru zaprezentowano historię misji franciszkańskiej w Pariacoto i męczeństwa fr. Michała i fr. Zbigniewa.
Temat podjęto w związku ze zbliżającą się sesją zwyczajną w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, która zamknie trwający od 2003 roku proces beatyfikacyjny męczenników. Wyniki głosowania sesji przedstawione będą Ojcu św., który 3 lutego podjął ostateczną decyzję o beatyfikacji.
Po wprowadzeniu w tematykę przez emerytowanego biskupa Chimbote Mons. Luisa Bambarena głos zabrał fr. Prowincjał Jarosław Zachariasz z Krakowa i fr. Jacek Lisowski, delegat franciszkanów w Peru. W wystąpieniach podkreślano nadzieję, jaką wiąże z oczekiwaną beatyfikacją wspólnota zakonna i Kościół peruwiański. Przytaczając zeznania świadków w procesie, na czele z Abimaelem Guzmanem, przywódcą i ideologiem Świetlistego Szlaku, przypomniano również, iż współbracia są męczennikami za wiarę, o czym jest przekonana od samego początku miejscowa wspólnota wiernych w Pariacoto.
13 lutego odbędzie się spotkanie prowincjała krakowskiej prowincji o. Jarosława Zachariasza, postulatora generalnego zakonu franciszkanów Angelo Paleri, sekretarza generalnego ds. animacji misyjnej o. Jarosława Wysoczańskiego z Biskupem Chimbote w celu ustalenia ceremonii beatyfikacji.
    ofmconv.net/drm/red.

podziel się:
Franciszkanie Dąbrowa Górnicza