Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej rozpoczęciu Mszy św. w okresie Adwentu: „Rorate coeli de super… (niebiosa rosę spuśćcie nam z góry…)”. W Polsce najstarsze ślady Mszy św. Roratniej sięgają XIII w. Według zachowanych dokumentów Msza św. roratnia gromadziła liczne rzesze wiernych w katedrze wawelskiej. Wszystkie stany państwa (król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi, kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika wypowiadając słowa: „jestem gotowy na sąd Boski”. Dzisiaj, w nawiązaniu do tej pięknej, średniowiecznej tradycji, symbolem naszej gotowości na przyjście Jezusa są cztery świece zapalane w kolejne tygodnie Adwentu.
Świeca roratnia (zwana też roratką) jest jeszcze jednym ważnym symbolem w naszej liturgii. Ta płonąca świeca, ozdobiona często niebieską wstęgą, przypomina nam postać Maryi, Matki Jezusa, która jest dla nas najlepszym przykładem gotowości na przyjęcie oczekiwanego Mesjasza.
Zgodnie z tradycją w naszym Sanktuarium św. Antoniego w czasie tegorocznego Adwentu w sposób szczególny modlimy się na Mszach Św. Roratnich pod patronatem śp. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z hasłem „Radujcie się Pan Jest Blisko!”. Najmłodsi nasi parafianie z zapalonymi lampionami rozpoczęli oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa. Roraty w naszej parafii od poniedziałku do soboty o godz.18.00 – zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dzieci z lampionami oraz młodzież.
JM.