aktualności | parafia | Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w tradycji tak zwane Boże Ciało. Jest to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim, od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy świętej.
Świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa.
Nasze Sanktuarium św. Antoniego z Padwy zgromadziło rzeszę wiernych, aby uczestniczyć w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Mszy świętej przewodniczył o. Radosław Kramarski proboszcz parafii wraz ze współbraćmi w zakonie. Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się w uroczystej procesji po naszych ulicach, aby dać świadectwo naszej wiary. Procesja z monstrancją zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Przy każdym ołtarzu czytane są zawsze fragmenty z jednej Ewangelii, a więc Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Uroczystości Bożego Ciała nie mogą się obejść bez dzieci, które idąc na czele procesji sypią płatki kwiatów. W centralnym miejscu procesji kapłan otoczony asystą niesie Najświętszy Sakrament. Procesji towarzyszą śpiewy i modlitwy, uroczystość wskazuje nam na obecność Boga pośród ludzi. Gest sypania kwiatków to znak, że człowiek uznaje swojego Stwórcę i pokazuje, że chce iść za Nim. Bezpośrednim pragnieniem ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

JM.

podziel się:
Franciszkanie Dąbrowa Górnicza