Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczęła obchód Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. W dawnej tradycji ta Noc, jest czuwaniem na cześć Zbawiciela. Każdy z nas trzymał w ręku zapaloną świecę, jest podobny do człowieka oczekującego na swojego Pana, aby, gdy powróci, zastał nas czuwających i zaprosił do swojego stołu. Wigilia Paschalna, która jest „matką wszystkich wigilii” składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej. Cały obchód jest niezwykle bogaty w symbole, które wskazują na głębię nowego życia; życia darowanego nam przez Boga w Jezusie Chrystusie. Obrzęd Wigilii Paschalnej rozpoczął się przy wejściu do kościoła. Kapłan poświęcił tam ogień, od którego następnie zapalił Paschał, symbol Chrystusa – Wiekuistej Światłości świata. Wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków” – kapłan kreśli na Paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieścił też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża, symbolizujących pięć ran Jezusa. Przez cały okres wielkanocny Paschał umieszczony obok ołtarza będzie przypominał o obecności Chrystusa Zmartwychwstałego wśród nas. Kapłan wnosząc Paschał do kościoła, trzykrotnie zaintonował: „Światło Chrystusa”, na co wszyscy odpowiedzieli: „Bogu niech będą dzięki”, następnie wierni odpalali od Paschału przyniesione świece. Czuwajmy więc pełni nadziei, z wiarą przeżywając Paschę naszego Pana Jezusa Chrystusa czyli Jego przejście ze śmierci do życia, która za łaską Boga, stała się także naszą paschą.
W Liturgii Słowa są trzy czytania ze Starego Testamentu, Epistoła z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian oraz fragment Ewangelii według św. Łukasza. Następnie kapłan poświęcił wodę, po czym trzymając w rękach zapalone świece odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego. Następnie na pamiątkę naszego chrztu, który jest dla nas sakramentem zanurzenia w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, zostaliśmy pokropieni wodą święconą. Teraz Zmartwychwstały Pan zaprasza nas na Eucharystyczną ucztę, do której wewnętrznie zmierza cała liturgia, a która jest triumfem uwielbionego Pana, stanowi szczyt obchodów Paschalnego misterium. Uroczyste obchody Wigilii Paschalnej zakończył swoim koncertem parafialny zespół „Scholka Antolka”

W Wielką Sobotę wierni przychodzą do świątyń, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę) – kończy się bowiem czas postu. Pokarmy te znajdą się później na stole wielkanocnym. Zwyczaj ten nawiązuje do wieczerzy paschalnej Izraelitów, którą spożywał również Chrystus w Wielki Czwartek.

JM

podziel się:
Franciszkanie Dąbrowa Górnicza