W dniu 20 czerwca b. r. komisja konserwatorska z udziałem przedstawiciela Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonała odbioru konserwatorskiego odnowionej chrzcielnicy z naszego kościoła parafialnego. Od tego dnia możemy w naszej parafii na nowo cieszyć się obecnością źródła chrzcielnego przy którym wielu naszych Parafian otrzymało łaskę wiary i sakrament chrztu świętego.
Chrzcielnica jest to zbiornik z wodą do chrztu poświęconą w Wigilię Paschalną, przy którym udziela się sakramentu chrztu i odnawia przyrzeczenia chrzcielne. U początków chrześcijaństwa, gdy chrztu udzielano katechumenom przez zanurzenie, wodę chrzcielną przechowywano w babtysteriach czyli specjalnych kaplicach ze zbiornikiem mającym formę basenu. Z czasem, gdy w Kościele zaczęła się upowszechniać praktyka chrztu małych dzieci, zrezygnowano z budowy babtysteriów wprowadzając w ich miejsce chrzcielnicę. Papież św. Leon IV w połowie IX w., nakazał, by umieszcza
chrzcielnicę w każdym kościele parafialnym i nakaz ten obowiązuje do dziś. Zwykle umieszczano ją w oddzielnej kaplicy lub w zachodniej nawie świątyni, a od XVIII w. także naprzeciw ambony. Współczesne przepisy liturgiczne pozwalają na umieszczanie chrzcielnicy w prezbiterium lub w innym odpowiednim miejscu w świątyni.
Chrzcielnica obecna w naszym kościele parafialnym pochodzi z 1894 r. i została wykonana przez Zygmunta Langmana wraz innymi elementami wyposażenia kościoła po jego rozbudowie w latach 1889 – 1892, za probostwa ks. Tadeusza Konarskiego. Na wspomniane wyposażenie składały się obecne ołtarze (wielki i cztery boczne), ambona, cztery konfesjonały, ławy kościelne i wspomniana chrzcielnica. Ma ona kształt ośmiobocznego kielicha wspartego na trzonie otoczonym ośmioma kolumienkami zwieńczonymi głowicami i wspartymi na bazach umieszczonych na schodkowej stopie. Jest wykonana z drewna dębowego i sosnowego, we wnętrzu kielicha umieszczony jest zbiornik na wodę chrzcielną wykonany z miedzi. Chrzcielnicę umieszczono w przylegającej do prezbiterium kaplicy św. Barbary (dawniej św. Andrzeja i św. Izydora), w południowej (prawej) nawie kościoła, między oknami pod ścianą ozdobioną malowidłem przedstawiającym Chrystusa przyjmującego chrzest w Jordanie od Jana Chrzciciela.
Podczas ostatniej kompleksowej renowacji kościoła, zakończonej w 2006 r., chrzcielnicy nie poddano renowacji, lecz zdeponowano ją w budynku starej plebanii, gdzie znajdowała się do października 2021 r. Złe warunki przechowywania spowodowały gwałtowny postęp uszkodzeń chrzcielnicy, które za niedługi czas doprowadziłyby do całkowitego jej zniszczenia, dlatego podjęto decyzję o bezzwłocznym zabezpieczeniu obiektu i podjęciu działań konserwatorskich. Po uzyskaniu zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków chrzcielnica została przekazana do pracowni konserwatora dzieł sztuki Pana Wojciecha Kozaka w Jarosławiu, który przeprowadził kompleksowe prace konserwatorskie, dzięki którym chrzcielnica odzyskała dawny blask. W uroczystość św. Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2022 r., podczas Mszy św. o godz. 18.00 odnowiona chrzcielnica została ponownie poświęcona i oddana do użytku liturgicznego. O. Paweł Solecki
Żródło: Część zdjęć wykonanych przez prowadzącego prace konserwatorskie przy chrzcielnicy P. mgr. Wojciecha Kozaka – konserwatora dzieł sztuki, oraz z archiwum parafii.